czwartek, 7 marca 2013

Krymka polska;



Pochodzenie: Krymki są powszechnie znaną u nas rasą gołębi typu lotnego. Prawdopodobnie gołębie te przybyły do Polski z krajów Bliskiego Wschodu. Nazwa wywodzi się od określenia nakrycia głowy "krymka" dawniej używanego na terenie wschodniej Polski. Obecnie hodowana w całej Polsce.

Wrażenie ogólne: Średniej wielkości o smukłej budowie i więcej niż średnio wysokiej postawie. Połyskujące upierzenie ściśle przylega do ciała, nadając sylwetce potrzebny wykrój i elegancję. Bystre spojrzenie, mała płochliwość, żywe usposobienie, duże przywiązanie do gołębnika.
Wzorzec: cechy rasowości.
Głowa:
Wąska i wydłużona, o spłaszczonej linii owalnej, o łagodnym zaokrąglonym i niezbyt wysokim czole. Głowa może być gładka lub przyozdobiona z tyłu obfitą koroną, górna część korony nie może być gęsta, zwarta i mieć kształtu muszlowatego ( wewnętrzna część korony jest lekko wgłębiona i nieprzylegająca do głowy, a u szczytu pióra skierowane są ku przodowi). Z obu stron, po bokach głowy korona powinna być zakończona małymi rozetkami.
Oczy:
Tęczówka barwy perłowej, źrenica mała.
Brwi:
Umiarkowanie szerokie, gładkie, cielistej barwy.
Dziób:
Długi, jasny, umiarkowanie mocnej budowy, zwarty. Woskówki nosowe delikatne, dobrze przylegające, biało przypudrowane. Przedłużenie linii podziału dzioba przebiega stycznie do dolnej części oka.
Szyja:
1/3 wysokości ptaka, dość smukła, lekko w dół poszerzająca się i harmonijnie łącząca się z piersią, lekko pochylona do przodu.
Pierś:
Zaokrąglona.
Plecy:
Lekko opadające.
Skrzydła:
Dobrze zwarte i przylegające do tułowia, spoczywające swobodnie na ogonie, niedochodzące lotkami do końca ogona, niekrzyżujące się lotkami ze sobą.
Ogon:
Dobrze zwarty, proporcjonalnie długi do budowy gołębia, utrzymywany w równej linii pleców.

Nogi:
Średniej długości, gładkie lub mocno i gęsto opierzone, duże łapcie, dobrze rozwinięte opierzenie na udach. Pióra rosnące na stopie w pobliżu pięty oraz na palcach są bardziej sztywne, rozłożyście uformowane.
Upierzenie:
Obfite, przylegające

Rodzaje kolorów:
Podstawowy kolor biały. Kolor czapeczki i ogona dopuszczalny we wszystkich zdecydowanych kolorach.
Kolor i rysunek:
Cały gołąb jest biało umaszczony z wyjątkiem barwnej czapeczki "krymki" na głowie i barwnego ogona. "Krymka" zakrywa górną część głowy, a linia rozgraniczająca barwny rysunek czapeczki od białego tła jest przedłużeniem linii podziału dzioba i przebiega stycznie do dolnej części oka, a kończy się u podstawy wewnętrznej strony korony. U gładkogłowych okala równą linią tył głowy. W sprawie rozgraniczenia barwnego ogona od reszty białego upierzenia obowiązują ogólnie przyjęte zasady. Wszystkie odmiany barwne są u krymek dopuszczalne, barwa powinna być jednolita, czysta, nasycona i z połyskiem. Kolor oraz odcień ogona i czapeczki musi być jednakowy.
Duże błędy:
Głowa o krótkim owalnym profilu, o wydatnym uwypuklonym szerokim czole. Dziób mniej niż średniej długości, ciemny lub sino-rogowy u odmiany niebieskiej, czarnej i czerwonej, ewentualnie o nalocie różowo-czerwonym. Oko o ciemnej lub żółtej tęczówce, także "krwawe" oko (o dużej ilości krwawych żyłek) lub łamane (o dwu barwnej tęczówce) oraz "rozlanej źrenicy". Jedno oko o perłowej, a drugie o brunatnej tęczówce. Uboga w pióra, silnie zniekształcona korona, kolorowe pióra wewnątrz jak i z tyłu korony, za nisko osadzona korona, przeciągnięte rozetki, krótka, zbyt gruba szyja, brak wycięcia podgardla. Luźno trzymane przy tułowiu i źle zwarte w lotkach skrzydła. Skrzydła noszone obwisłe, poniżej ogona. Zbyt zaokrąglone kształty, za drobna budowa i ogólnie mała wielkość gołębia (widoczny wpływ krzyżówek z krymkami hamburskimi nowego typu). Krótkie lub zgięte nogi. Wyraźnie zniekształcony wygląd barwnej "krymki". Pióra okrywy ogona zachodzące klinowo lub za daleko białym pasmem na barwną partię piór ogona. "Lustra" lub zabielona barwa sterówek. Niejednolita i niepełna barwa.

Uwagi do oceny:
Ogólny wygląd (figura, budowa, postawa) – skrzydła - ewentualna struktura upierzenia głowy i nóg - głowa - dziób i jego kolor - kolor oczu - rysunek upierzenia i jego kolor.



Grupa IX Lotne
Obrączka numer 8 (11)
Wydanie 2007

 

2 komentarze: